PLEJ-OF ARKUS LIGE ZA RUKOMETAŠE: ŽELEZNIČAR-RUDAR 32:26 (15:13)

Niš, 15. maja. Hala Čair. Bez gledalaca. Sudije: Ivan Veličković i Nikola Ilić (Beograd). Sedmerci: Železničar 3(3), Rudar 2(2). Isključenja: Železničar 8, Rudar 4 minuta.

ŽELEZNIČAR: Kocić (14 odbrana), Stošić (1 odbrana), D. Stojanović, Arizanović, Stanojević 4, Petrović, Boris Radivojević 3, Ristić, Milosavljević 6, Anđelković 2(1), Spasić 2(2), Đorđević, A. Stojanović 7, Antić, Trkulja 3, Milovanović 5.

RUDAR: Vuković (12 odbrana), D. Dimitrijević, Stanković, Murina 5, Merdović 6, Tica 1, Panić 5, Ristić 2, Đukić, V. Dimitrijević, Nedeljkov, Tatar 3, Nedeljković 4(2).

Semafor: 3:3(6), 9:7(18), 12:8(22), 13:13(28), 15:16(32), 21:18(40), 24:23(47), 30:24(54).

Rukometaši Železničara su, pobedom nad Rudarom iz Kostolca, dva kola pre kraja plekj-ofa, i matematički potvrdili četvrtu poziciju i plasman u Evropu za narednu sezonu. Postoji mnogo razloga zbog kojih je ovo bio trenutni maksimum Nišlija i zbog toga ne treba potceniti rezultat, od koga je Železničar, u svojoj istoriji, u samo pet sezona Superlige bivao bolje plasiran.

Železničar je prekinuo seriju od pet uzastopnih takmičarskih mečeva bez trijumfa, a Kostolčane je savladao i četvrti put ove sezone, mada je utakmica, u najvećem delu, neodoljivo podsećala na onu odigranu na istom mestu nedelju dana ranije, kada je Radnički odneo bod u Kragujevac. Domaći su se do pred kraj igrali sa živcima svojih simpatizera, partijom u kojoj nije bilo onog izrazitog takmičarskog žara, ali je otpor žilavih gostiju slomljen u završnih desetak minuta susreta, pa je konačan rezultat možda i ubedljiviji od odnosa snaga na terenu.

Uz izostanak već duže vreme povređenog Pavlovića, povredu je pred sam početak meča prijavio i Bojan Radivojević, pa je trener Teodorović ponovo imao dosta problema na poziciji organizatora igre. Miroslav Kocić je taj koji je „Želju“ pogurao do pobede u ovom susretu, jer je samo u prvom poluvremenu zabeležio 11 uspešnih intervencija. Domaći nikako nisu uspevali da se „odlepe“, prvi put su sa dva gola razlike poveli u 18. minutu (9:7), zatim je, najviše zahvaljujući pomenutom Kociću, ali i šuterski raspoloženim Stojanoviću i Milosavljeviću, koji su u prvom delu postigli pet, odnosno četiri gola, stigao do 12:8, a, onda, ušavši u seriju promašaja, za tili čas prosuo tu prednost-13:13.

Na poluvremenu je bilo 15:13, a posle nepuna dva minuta igre u nastavku na semaforu je pisalo 15:16. Vuković je odlično branio gol Rudara, Murina bio vrlo precizan sa pozicije levog krila, a Merdović je na crti dobio dosta lopti, mada je najbolji strelac lige Nedeljković zaustavljen na samo dva gola iz igre. Nastavilo se sa oscilacijama u igri Železničara. Okrenuli su i poveli sa tri gola prednosti, pa ponovo dozvolili Rudaru da priđe na minus jedan, sada već u opasnoj fazi utakmice-24:23 bilo je u 47. minutu. Ipak, završni udarac zadat je prelaskom na 5-1 odbranu, uz nekoliko kontranapada preko Borisa Radivojevića, koji je uneo energiju ulaskom sa klupe, par dobrih šuteva Milovanovića sa distance, pa, iako na terenu u finišu nije bilo Stojanovića i Spasića, „Želja“ je rutinski priveo meč kraju.

Reč trenera

DRAGAN AJDAČIĆ, RUDAR: -Čestitke kolegi Teodoroviću i njegovoj ekipi na jednoj dobroj sezoni. Možda je moglo i bolje s obzirom na kvalitet, ali svi znamo u kakvim poteškoćama je klub, tako da je i ovo za respekt. Mi smo došli da se nadigravamo. Utakmica nije imala veliki takmičarski značaj i, u odnosu na to, čak je bila veoma zanimljiva. Domaćin je sasvim zasluženo pobedio, ali čestitao bih i mojim igračima što se nisu predavali.

ĐORĐE TEODOROVIĆ, ŽELEZNIČAR: -I ja bih čestitao Rudaru na lepoj sezoni. Ušli su u plej-of i ostvarili svoj osnovni cilj, sada se nadigravaju sa najboljima. Što se nas tiče, krenulo je kako valja, cela sezona se slila u ovu utakmicu, da se obezbedi plasman u Evropu i četvrtfinale Kupa Srbije za sledeću sezonu. Pod uslovima u kojima smo radili od januara, dobro je to ispalo. Ja bih pohvalio igrače da su zadržali sportski duh, uspeli da se izdignu iznad svih teškoća i u ovoj utakmici pokazali da mogu da prelome u poslednjih 10 minuta. Sa Rudarom je uvek teško igrati, oni se nikad ne predaju, imaju kontinuitet i kvalitet, ali pričali smo da će oni popustiti pred kraj utakmice, jer su imali mali roster danas, svega 10 igrača i tri golmana. To se i obistinilo, drago mi je da su igrači izdržali sav pritisak. Pao nam je kamen sa srca, više nemamo pritiska, pa se nadam da ćemo i u ove dve preostale utakmice pružiti dobru igru.