SUPERLIGA ZA RUKOMETAŠE: PARTIZAN-ŽELEZNIČAR 24:23 (11:10)

Beograd, 17. februara. Hala: USC „Voždovac“. Gledalaca: 300. Sudije: Boričić i Marković (Beograd). Sedmerci: Partizan 10(6), Železničar 6(2). Isključenja: Partizan 10, Železničar 12 minuta.

PARTIZAN: Milosavljev (13 odbrana, 2 sedmerca), Trnavac (3 odbrane, 2 sedmerca), Butulija 4(1), Jokić 1, Živković 7(1), Grubić, Radovanović, Pavlović, Milenković 1, Pižurica, Đuričić, Nedeljković, Stevanović 4(2), Minić 3, Maksić 4(2), Mikić.

ŽELEZNIČAR: Lazić, Zlatanović (4 odbrane, 1 sedmerac), Gemaljević (8 odbrana, 1 sedmerac), Milovanović 4, Stankulić, Potkonjak, Sretenović 2, Mađar, Krsmančić 1, Petković, Spasić 9(2), Jevtić, Mirić, Đukić 5, Vučković 1, V. Stanojević.

Semafor: 4:2(8), 6:7(19), 10:8(25), 13:11(33), 14:15(39), 19:16(47), 22:20(55), 22:22(58).

Rukometaši Železničara, nakon 12 uzastopnih prvenstvenih pobeda, doživeli su drugi vezani poraz u Superligi. Kriza je svakako prejaka reč, jer nije se izgubilo od bilo koga, već od Metaloplastike i Partizana, koji je, u derbiju 15. kola, bio bolji za samo jedan gol, ali svakako jeste pravovremena opomena, koja nema takmičarskih posledica, budući da velika bodovna zaliha od jesenas Nišlije i dalje drži čvrsto na prvoj poziciji na tabeli.

Teško je jednog tako dobrog protivnika pobediti i četvrti put za samo pola godine. Crno-beli su potvrdili da su u silnom naletu-bio im je ovo osmi trijumf u poslednjih devet kola, mada se čini da bi remi bio najpravediji ishod derbija koji je na Banjicu privukao premali broj ljubitelja ovog nekad trofejnog, danas potpuno posrnulog sporta u Srbiji, ali ga je, putem direktnog TV prenosa na Javnom servisu, mogao videti najširi auditorijum. Za taj remi, gosti su imali čitav minut za poslednji napad na utakmici, ali ga nisu dobro iskoristili...

Ponovo bez najnovijeg pojačanja Aleksandra Stanojevića u sastavu, Joška Petković počeo je meč, umesto Zlatanovića na golu, sa Gemaljevićem, koji je vezao nekoliko dobrih odbrana, i bez Krsmančića u startnoj postavi. Mađar je zaradio isključenje već nakon 40 sekundi, što domaćin koristi da povede sa 2:0, ali su Spasić i Vučković poravnali na 2:2. „Želja“ je igrao modifikovanu odbranu, sa Mađarom isturenim prema levom i srednjem beku crno-belih, što je Butuliju i Stevanovića ostavilo samo na po jednom golu do poluvremena, ali se kapiten Živković razigrao i upravo on doneo Partizanu novo vođstvo od dva gola viška (4:2).

Period od skoro dva minuta sa dva igrača više u polju Nišlije nisu preterano dobro iskoristilie, tek da popravnaju na 4:4, a nekoliko vezanih grešaka Sretenovića poslalo je u igru Nemanju Milovanovića, koji je na ovoj utakmici zvanično debitovao za Železničar i ostavio veoma povoljan utisak. Pogotkom Đukića iz kontre, „Želja“ je u 19. minutu stigao do svog jedinog vođstva u prvom poluvremenu (7:6), ali su ubrzo Nišlije ostale bez dva igrača na skoro dva minuta i sigurno je da bi Partizan to uspeo bolje da iskoristi da do 21. minuta nije promašio već tri sedmerca. Na poluvremenu je bilo 11:10 za crno-bele, a u igri Železničara viđena je ista boljka kao i nedelju dana ranije protiv Metaloplastike-škripalo je u organizaciji pozicionog napada.

Drugo poluvreme otvorio je promašen sedmerac Žarka Petkovića, čiji je učinak ove večeri ostao na nuli, ali je zato ovaj period obeležio odlični Đorđe Spasić, postigavši svih pet golova svog tima do 38. minuta, za drugo, ispostaviće se i poslednje vođstvo na utakmici-15:14. Ipak, umorio se levokrilni rukometaš Nišlija, odmah potom vezao dva promašena zicera, a Dejan Milosavljev, reprezentativni golman crno-belih ušao je u sjajnu seriju, koja će biti jedan od presudnih momenata na ovom susretu.

Važne stvari dešavale su se pri rezultatu 17:16, tačno na sredini drugog poluvremena. Krsmančiću je poništen gol, umesto toga arbitri su pokazali na sedmerac, ali je udarac Mirića odbranio mladi Trnavac koji je baš zato ušao u igru. Mirić je samo nekoliko sekundi kasnije iznudio novi penal, Krsmančić je preuzeo odgovornost, ali i sedmerac i zicer, nakon lopte koju je odmah uhvatio, zaustavio je Trnavac. Na drugoj strani, Partizan to koristi i prvi put na meču stiže do tri gola viška.

Milan Đukić sa dva uzastopna vanserijska solo poteza smanjuje na 20:19, a zicer, izgledniji od sedmerca, da izjednači na 20:20, u situaciji sa igračem više, nije iskoristio Vučković-šutirao je preko gola neometan sa šest metara, pa je domaćin još neko vreme čuvao minimalnu prednost. Ipak, Đukić poravnava na 22:22 u 56. minutu, Vučković na drugoj strani dobija treće isključenje i mora na tribine, ali je Gemaljević skinuo zicer i Železničar je krenuo u napad za vođstvo. Krsmančić i Petković nisu se razumeli i izgubili su loptu, a odlični Butulija pogađa u kontri, na tačno dva minuta pre kraja. Još jednom su Nišlije poravnale, i to jedinim golom Krsmančića na utakmici, koji je priskočio na odbitak nakon odbrane Milosavljeva, ali nije prošlo ni deset sekundi, a Partizan je ponovo vodio zahvaljujući Jokiću.

Petković je zatražio tajm-aut, ostalo je njegovim igračima još 65 sekundi za posledni napad. Međutim, Beograđni su igrali odbranu preko ivice dozvoljenog, Jevtić nije mogao da diše, bekovi nisu pronalazili put ka golu, a vreme je prolazilo. Ostalo je 13 sekundi do kraja kada je usledio kraći prekid, nakon čega je Žarko Petković pokušao da baci cepelin za Spasića, ali je to učinio veoma neprecizno, pa su oba boda ostala na Banjici.