SUPERLIGA ZA RUKOMETAŠE: CRVENA ZVEZDA-ŽELEZNIČAR 27:29 (13:14)

Beograd, 12. novembar. Dvorana „Šumice“. Gledalaca: 300. Sudije: Marko Boričić i Dejan Marković (Beograd). Sedmerci: Crvena zvezda 4(3), Železničar 3(3). Isključenja: Crvena zvezda 8, Železničar 4 minuta.

CRVENA ZVEZDA: Ljubenović (8 odbrana) Pejčinović (2 odbrane), Čolović, Šotić 6, Radisavljević, Mošić 7, Babić 1, Ljubojević, Blečić 1, Palević, Pešić 5, Bugarinović 1, Milosavljević 2, Matičić 3(3), Kljajić, Đurković 1.

ŽELEZNIČAR: Zlatanović (8 odbrana, 1sedmerac), Gemaljević (2 odbrane), Lazić, Mitić, Pavlović, Mađar, Padežanin 3, Krsmančić 3, Petković, Spasić 2, Jevtić 6, Mirić 3(3), Milošević 2, Đukić 8, Vučković 2, Barjaktarević.

Semafor: 2:0(4), 2:4(8), 8:7(19), 9:11(25), 13:15(31), 20:20(45), 22:24(49), 25:24(52), 25:27(55).

Rukometaši Železničara potvrdili su potpunu superligašku dominaciju ove sezone. Šestu uzastopnu pobedu zabeležili su na terenu najvećeg rivala, prikazali sve svoje kvalitete pred najširim auditorijumom, budući da je derbi čitavog jesenjeg dela sezone direktno prenosio Javni servis i zacementirali su čelnu poziciju na tabeli osnovnog dela šampionata. Pred tek par stotina gledalaca u „Šumicama“: Crvena zvezda-Železničar 27:29.

Domaćinu je pripao samo sam početak utakmice, kada je poveo sa 2:0, odmah nametnuvši više grub nego čvrst kriterijum u odbrani, pa je Radisavljević isključen već u 5. minutu, a Nišlije sa dva gola Đukića i golom i asistencijom Krsmančića, čine seriju 4:0 i potpuno preokreću rezultat. Do kraja meča, Zvezda će povesti samo još dva puta-sa 8:7 u 19. i sa 25:24 u 52. minutu, što dovoljno govori o tome ko je dominirao u derbiju.

Najveći deo prvog poluvremena protekao je u ujednačenoj i veoma borbenoj igri, sa dosta taktičkog nadmudrivanja, a obostrane izmene odbrana-napad u velikoj meri su usporavale tempo igre. Crveno-bele je u napadu predvodio raspucani bek Mošić (pet golova do odlaska na veliki odmor), mada je Zlatanović odlično branio, posebno u prvoj polovini prvog dela igre. Na drugoj strani, Krsmančić je asistencijama „kljukao“ Jevtića, a ovaj bio nepogrešiv u napadu. Pogotkom Mladena Krsmančića u poslednjim trenucima, „Želja“ odlazi na odmor sa minilmalnom prednošću (14:13).

Trener Josif Petković drugo poluvreme započeo je sa Jankom Gemaljevićem na golu, koji brzo vezuje dve intervencije. Gosti su, između 35. i 40. minuta, propustili nekoliko velikih prilika da se odvoje na tri gola prednosti i praktično su vratili rivala u život, pa Zvezda nije preskupo platila period od šest minuta bez postignutog gola. Ponovo se igra gol za gol, u „Željinoj“ igri se ništa nije menjalo-Jevtić je razbijao sve pred sobom na dodavanja Krsmančića, Đukić je bio izuzetno golgeterski raspoložen, postigavši nekoliko golova i ulaskom na bekovsku poziciju, a učinak od osam pogodaka bio mu je taman dovoljan da preuzme lidersku poziciju na listi strelaca Superlige. Međutim, tim Nenada Peruničića značajno je ubrzao igru, „prodao“ rivalu u nekoliko navrata brzi centar, pa je kapiten Šotić preuzeo glavnu ulogu u napadu. Železničar je vodio sa 24:22, ali Zvezda maksimalno ubrzava i preokreće na 25:24. Međutim, Đukić poravnava, a onda, nakon njegovog promašaja, odnosno odbrane odličnog Ljubenovića, Jevtić uskače iznad golmanskog prostora poput pantera i ubacuje loptu u gol, što je svakako bio jedan od prelomnih trenutaka utakmice. Mošić je isključen, a Spasić svojim prvim golom na meču vraća Nišlijama plus dva-27:25. Da se Đukić opredelio za neki sigurniji, a ne lob udarac u 56. minutu, možda bi meč već tada bio rešen. Ovako, Pešić u dva navrata Zvezdu održava u igri makar za bod, na 27:28 smanjio je na isteku 59. minuta, nakon čega Joška Petković traži tajm-aut kako bi podelio igračima uputstvo za odlučujući napad.

Peruničić je naredio presing, Nišlije dugo držale loptu, koju je, na 23 sekunde pre kraja meča, Žarku Petkoviću izbio Šotić, ali sudije su smatrale uz prekršaj, što je razbesnelo i kapitena, ali i trenera Crvene zvezde, koji su zbog burnih reakcija zaslužili po isključenje, pa je „Želji“ ostalo da sačuva posed sa dva igrača više, a Spasić je samo potvrdio trijumf i označio početak velikog slavlja Nišlija usred prestonice.