Verovali ili ne, rukometaši Železničara zabeležili su remi na domaćem terenu u prvenstvenom meču posle 54 uzastopne utakmice i tačno pet i po godina! Prethodni put to se dogodilo još 26. septembra 2015. godine, pa, evo, u duelu sa Partizanom u sklopu 4. kola plej-ofa ARKUS lige.

Teško je reći da li Nišlije i koliko mogu da budu zadovoljne postignutim rezultatom. Ako smo i dalje na terenu statistike, s jedne strane, nisu poražene ni u šestom uzastopnom takmičarskom okršaju sa Partizanom, ali su prekinule niz od četiri uzastopna trijumfa nad crno-belima u Superligi. U svakom slučaju, nisu sebi dozvolile da dožive treći vezani poraz u tekućem plej-ofu, a dva boda izgubljena u Kragujevcu mnogo su bolnija nego ovaj jedan protiv Beograđana.

Niš, 17. marta. Hala „Čair“. Bez gledalaca. Sudije: Đorđe i Miloš Jevtić (Lazarevac). Sedmerci: Železničar 1(0), Partizan 4(3). Isključenja: Železničar 14 minuta, Partizan 8 minuta. Crveni karton: Stefan Trkulja (Železničar) u 41. minutu

ŽELEZNIČAR: Kocić 16 odbrana, 1 sedmerac, Matović, Bojan Radivojević, Arizanović, Stanojević 4, Petrović 1, Boris Radivojević, Ristić, Milosavljević 5, Anđelković 2, Spasić 4, A. Stojanović 6, Antić, Trkulja, Milovanović 2, Pavlović 4.

PARTIZAN: Mihajlov, Trnavac 11 odbrana, Dragović, Bajčeta, Lasica 5(3), Grubić, Varga, Ivanović 7, Mandić 1, Mićić, Dimitrijević 3, Maksić 5, Petrić 5, Pižurica, Bojanić 2, Nešić.

Utakmica Železničar-Partizan bila je baš onakva kako to pokazuje konačan rezultat (28:28)-izjednačena i uzbudljiva, jedna od dramatičnijih odigranih u Nišu u poslednje vreme. I to, od početka do kraja, jer nijedan tim nije imao vođstvo veće od dva gola razlike-gosti samo dva puta na početku (3:1 i 4:2), a „Želja“ u par navrata nakon toga, ali poslednji put u prvom minutu drugog poluvremena-17:15. Nakon toga, igralo se bukvalno na jednu loptu, dominirali su golmani-Miroslav Kocić sa 16 odbrana i 17 godina mlađi Andrej Trnavac sa pet manje, ali onom ključnom-u poslednjoj sekundi, kada je, uz pomoć prečke, zaustavio odličan udarac Marka Milosavljevića iz daljine. Kocić, koji, gle paradoksa, iako nije bio zvanično najbolji igrač utakmice protiv Partizana, argumentima brojeva i statistike jeste najbolji igrač kompletnog 4. kola plej-ofa. Golgeterski, najubojitiji su bili desni bekovi, među kojima je gotovo jednaka razlika u godinama u korist „Željinog“ veterana-Aleksandar Stojanović sa šest, odnosno Nikola Ivanović sa sedam pogodaka.

Nišlije zaslužuju sve pohvale za prikazanu borbenost, ali imaju za čime da žale, jer su se ispromašivale u prelomnim trenucima. Na 27:26, u samom finišu, najpre je Stanojević srljao u kontranapad, a onda je i Spasić promašio čitav gol iz ne baš velikog ugla, ali pozicije iz kakve on još kako ume da pogodi.

Otud i neki opšti zaključak, da je konačan ishod najpravedniji, posebno u kontekstu opšte atmosfere u kojoj je meč odigran. Železničar je na dan meča „ostao“ bez šefa stručnog štaba, pošto prvi trener Đorđe Teodorović nije bio u emotivnom stanju da vodi utakmicu zbog smrtnog slučaja u porodici, pa ga je na klupi, hrabro i prilično uspešno, zamenio predsednik kluba Ljubomir Pavlović, uz veliku asistenciju članova stručnog štaba Nebojše Bokića i Ivana Gajića. Na drugoj strani, rukometaši Partizana bili su mislima uz svog predsednika Željka Perkunića, koji je u bolnici, u jako teškom stanju, zbog posledica zaražavanja virusom kovid-19.

-U ime kompletne naše ekipe i kluba, želim da izrazim saučešće Đorđu Teodoroviću. Mi smo se borili za našeg predsednika, on nažalost ne može da nas čuje, ali se nadam da će poruka nekako stići do njega. Ovo je bila utakmica posvećena njima dvojici, kamo sreće da i jedan i drugi budu učesnici već našeg sledećeg duela, za mesec dana na Banjici. U takvoj situaciji, ne bih mnogo o samoj utakmici. I jedni i drugi su mogli i da pobede, ali, nije fraza, ovo je najrealniji rezultat-istakao je Nenad Maksić, šef stručnog štaba Partizana, dok je Marko Milosavljević, reprezentativac Srbije iz redova Železničara delom bio i samokritičan:

-Prava muška borba, utakmica visokog intenziteta. Nismo sebi smeli da dopustimo neke tehničke greške i promašene zicere, da toga nije bilo, mislim da bismo stigli i do drugog boda.

Železničar već u subotu od 19 časova gostuje poslednjeplasiranom Rudaru u Kostolcu, u sklopu 5. kola. Do pobede će biti mnogo teže doći nego što se na prvi pogled učini nekome ko pogleda tabelu, na kojoj rival Nišlija jedini nema niti jedan bod nakon četiri kola. Ova dva tima već su se dva puta sastala u tekućoj sezoni, oba puta slavio je „Želja“ u sklopu B grupe ARKUS lige-29:27 u Kostolcu i 37:33 u Nišu.