ARKUS LIGA: ŠAMOT-ŽELEZNIČAR 32:31 (20:12)

Aranđelovac, 1. februara. Dvorana „Šumadija“. Gledalaca: 500. Sudije: Boriša Milosavljević i Danijel Trivković (Beška). Sedmerci: Šamot 5(2), Železničar 3(3). Isključenja: Šamot 10, Železničar 16 minuta. Crveni karton (tri isključenja): Vladimir Jevtić (Železničar) u 54. minutu.

ŠAMOT: Đorđević (17 odbrana), Preković, Milićević 6(2), Ranković 1, Radosavljević 3, Živojinović, Jovanović 2, Kukić, M. Pavlović, L. Pavlović, Lomić 5, Milinić 6, Avramović, Živković 6, Stojković 3, Mitrović.

ŽELEZNIČAR: Kocić (11 odbrana, 2 sedmerca), Matović (2 odbrane), Stošić, Bojan Radivojević, Milovanović 2, Stanojević, Petrović 1, Boris Radivojević 1, Milosavljević 4, Spasić 11(3), A. Stojanović 5, Jevtić 4, Cvetković, Potkonjak, D. Stojanović, Pavlović 3.

Semafor: 3:0(3), 5:3(6), 9:3(13), 13:4(18), 16:6(23), 20:14(32), 24:17(37), 25:23(41), 27:27(48), 29:29(56).

Železničar je prekinuo niz od osam prvenstvenih mečeva bez poraza i izgubio je utakmicu u ARKUS ligi posle 105 dana, loše otvorivši drugi deo sezone. Nišlije su nastavile neslavnu tradiciju da loše prolaze na gostovanjima ekipama iz donjeg dela tabele, maltene su sve svoje poraze doživele od timova iz plej-aut zone, a u Aranđelovcu su odigrale dva potpuno različita poluvremena. Prvo-bez preterivanja, sramotno, u kome su bili u dvocifrenom zaostatku, i drugo-u prepoznatljivom stilu, gde su se više od deset minuta pre kraja vratile u potpuni rezultatski egal, ali nisu imale dovoljno koncentracije da prelome utakmicu.

Opomena u pravo vreme, ne toliko bolna, jer je, zahvaljujući ostalim, jednako iznenađujućim rezultatima, sačuvano drugo mesto na tabeli, a priliku za iskupljenje nose dve vezane utakmice na domaćem terenu koje slede.

Već sam početak nagovestio je konačan epilog. Gosti kao da su potcenili svog protivnika, koji je, pak, silno motivisan ušao u utakmicu i već posle dva i po minuta vodio sa 3:0. Nišlije su odigrale skandalozno indolentno odbrambeno prvo poluvreme, „nadmašivši“ sopstveni negativni rekord iz prva dva kola tekućeg prvenstva i mečeva sa Proleterom i Novim Pazarom. Na drugoj strani, još od prvih napada „razbranili“ su sjajnog Vladimira Đorđevića, koji, sa 17 uspešnih intervencija, nosi epitet možda i glavnog junaka meča. Na ulasku u šesti minut bilo je 5:3 za Šamot, a onda je usledila serija domaćina od 4:0, čiji su rukometaši radili šta su hteli u napadu. Još je i Kocić zaustavio nekoliko zicera, ali se situacija na terenu nije menjala. Jedan maler sustizao je drugi. Aleksandar Stojanović je prednjačio u promašajima, pogodio je tek iz svog petog pokušaja u 27. minutu. Prethodno je Vladimir Jevtić, već nakon 21 minuta igre, zaradio svoje drugo isključenje, a svega dva minuta kasnije Šamot je, predvođen robusnim Milinićem na crti, stekao rekordnih 10 golova prednosti (16:6).

Nišlije su se malo prenule u finišu prvog poluvremena, ali u skladu sa svime što im se dešavalo do odlaska na veliki odmor, Matović, kao onomad u Češkoj, prima gol gotovo sa centra uz zvuk sirene i Šamot na pauzu odlazi sa kapitalnih 20:12.

Znalo se da je prednost u kondiciji na strani gostiju i oni su to počeli da koriste u nastavku meča, vidno popravivši voljni momenat u defanzivi. Samim tim, Kociću je bilo lakše da uđe u ritam, a u napadu je zablistao Đorđe Spasić, koji je devet od svojih 11 golova postigao u drugom poluvremenu. I Marko Milosavljević je zaigrao otresito, u odsustvu Nemanje Milovanovića, koji je, odlukom trenera Teodorovića, čitavo drugo poluvreme presedeo na klupi, a nedostajali su i golovi sa desnog krila, jer kuriozitet je da Veljko Stanojević za 60 minuta u igri nije uputio, i slovima, niti jedan udarac na gol! Mic po mic, razlika se topila, a „Želja“ je do prvog izjednačenja došao u 48. minutu-27:27, golom Spasića, nakon što je, prethodno, Kocić odbranio sedmerac Milićeviću.

Još dva puta su Nišlije poravnavale rezultat, a onda je, na 29:29, u 54. minutu Jevtić, čini se prestrogo, zaradio treće isključenje i uz teatralnu gestikulaiju napustio parket. Ipak, Nišlije su izdržale ta dva minuta bez promene rezultata, s tim što je Milosavljević imao šut za prvo vođstvo, neuspešan, a onda su gosti ostali sa igračem više u polju i imali mnogo bolju priliku da povedu, ali je Aleksandar Stojanović nepotrebno šutirao sa devet metara i golman Đorđević je bio uspešniji, što je kaznio Milinić na drugoj strani. Ponovo je Spasić bio taj koji je izjednačio, ali veoma neubedljivi arbitri nakon toga isključuju i Acu Stojanovića, pa je Železničar u finiš ušao bez nekoliko vodećih igrača.

Radosavljević je, sa krila, doneo Šamotu 31:30 na ulasku u pretposlednji minut, ali je Marko Milosavljević na minut i po pre kraja postigao, ispostaviće se, poslednji „Željin“ gol na meču, neposredno nakon Teodorovićevog tajm-auta. Petrović je skrivio sedmerac na ulasku u poslednjui minut, koji je Kocić odbranio, ali se lopta odbila pravo Radosavljeviću u ruke, a on je priliku za popravni iskoristio. Nišlije su krenule u poslednji napad, nisu uspele da upute udarac, ostalo je još da se izvede deveterac preko bloka. Teodorović je poslao na teren Nemanju Milovanovića, a ovaj umalo nije doneo bod svom timu, ali je lopta okrznula stativu i završila pored gola.

Reč trenera

ĐORĐE TEODOROVIĆ, ŽELEZNIČAR: -Rukometaši Šamota su večeras imali džinovsko srce. Borili su se, vidi se da im je „nož pod grlom“, ali da silno žele da ostanu u ARKUS ligi i ja im čestitam na tome. Ovo što smo mi pokazali nije pravi Železničar, baš mi je krivo da posle dobrog pripremnog perioda i dve kontrolne utakmice u kojima smo ličili na sebe, nastupimo ovako. Rekao sam ja i u najavi da su ove duge pauze mač sa dve oštrice, nama se ovaj put obilo o glavu i nema tu šta, moramo da radimo još jače i ispravimo ovu nestabilnost koju i dalje iskazujemo.

MILOŠ JAĆIMOVIĆ, ŠAMOT: -Velika pobeda nad velikim timom. Izvinjavam se što ću se staviti u ulogu naših protivnika, ali mislim da ovo nije Železničar koji će biti već za par kola. Mislim da se oni nisu spremali toliko za ovu utakmicu, koja im i nije toliko značila, već da formu tempiraju za neki naredni period, kada će imati, i sa kim, i kako, da se bore za najviše domete. U svakom slučaju oni su daleko iznad onoga što su pružili večeras, ali ne bih ni da umanjim našu pobedu, jer su se momci sjajno borili. Znali smo da će se gosti probuditi, mi smo stali, ušli u neki grč, a „Želja“ je poznat kao ekipa koja ume to da kazni. Mnogo nam znače ovi bodovi, pogotovo posle ostalih rezultata u ovom kolu.