ARKUS LIGA: ŽELEZNIČAR-PROLETER 36:28 (20:12)

Niš, 2. decembra. Sala OŠ „Dušan Radović“. Gledalaca: 400. Sudije: Milenko Alimpić i Zdravko Crnjanski (Bačka Palanka). Sedmerci: Železničar 3(3), Proleter 5(0). Isključenja: Železničar 8, Proleter 4 minuta.

ŽELEZNIČAR: Kocić (14 odbrana, 4 sedmerca), Matović (3 odbrane), Stošić, Bojan Radivojević, Milovanović 5, Stanojević 6, Petrović 1, Boris Radivojević, Milosavljević, Spasić 9(3), A. Stojanović 4, Jevtić 6, Cvetković 1, Potkonjak 1, D. Stojanović 1, Pavlović 2.

PROLETER: Šaru (3 odbrane), M. Gaćinović (9 odbrana), Knežević (1 odbrana), Pešić 5, Elezović 4, Ilijin 2, Todorov, A. Gaćinović 3, Rnić 4, S. Terzić 3, F. Terzić, Krivošija 4, Mirić, Kanižaj 1, Radović 2, Karlaš.

Semafor: 1:2(3), 5:2(7), 13:7(17), 18:10(26), 24:14(34), 31:19(51).

Za poraz u Zrenjaninu na startu tekućeg prvenstva, Železničar se Proleteru revanširao sa kamatom. Nišlije su pružile daleko najbolju partiju u sezoni i potvrdile da im, već godinama unazad, „prijaju“ izleti u Duvanište, pregazivši nekadašnjeg vicešampiona Evrope mnogo ubedljivije nego što to pokazuje konačnih 36:28.

Na derbi pretposlednjeg kola jesenjeg dela sezone u Novi Pazar, „Želja“ će u subotu putovati sa osvojenih 11 od mogućih 12 bodova u poslednjih šest kola i sa plus 21 u prethodna dva meča! Nišlije su u 24 dana odigrale šest teških utakmica, dobile pet, izgubile samo revanš u Češkoj!

Gosti su imali samo jedno vođstvo na meču-2:1 u 3. minutu, usledila je serija Železničara od 4:0, uz tri gola Veljka Stanojevića, nakon ravno šest minuta igre, za tajm-aut gostujuće klupe, koja je bila oslabljena izostankom šefa stručnog štaba Ljubomira Obradovića, koji u Japanu, na Svetskom prvenstvu, trenutno predvodi žensku seniorsku reprezentaciju Srbije. Imponovala je odlučnost u igri Nišlija, čvrstina u odbrani koju najbolje ilustruje podatak da su dva vezana odbranjena sedmerca Kocića u 13. i 14. minutu bile njegove prve odbrane na utakmici, a „Želja“ je već imao plus pet. Rotacija je bila skraćena izostankom povređenog Marka Milosavljevića, ali to ne da se nije osetilo u igri, naprotiv, bilo je ovo, uz ono protiv Pazara u drugom kolu, najbrže izdanje Železničara, uz puno kontri, dosta golova iz brzog centra i, što je takođe zanimljivo, odlične intervale sa igračem manje na terenu. U četiri takva minuta u prvom poluvremenu, Železničar je imao skor 3:0.

Spasić je bio veoma golgeterski raspoložen, vratio se na neki svoj prosek sa početka tekuće sezone, Stanojević je svih svojih šest golova postigao u prvom poluvremenu, Aca Stojanović je igrao na iskustvo, bez forsiranja, milina ga je gledati. Jevtić je bio odličan na oba dela terena i na kraju zaslužio epitet zvanično najboljeg igrača utakmice, Pavlović je majstorski diktirao tempo igre, pred kraj je i Milovanović podesio nišanske sprave, a Miroslav Kocić je samo u prvom poluvremenu, i to u intervalu od 11 minuta, odbranio četiri sedmerca!

Prednost je konstantno rasla, gosti su bili potpuno nemoćni. Pred odlazak na odmor bilo je plus devet (20:11), odmah na startu drugog poluvremena razlika je postala dvocifrena, Kocić je blistao, a partija „Želje“ bila je toliko dobra da je naterala publiku da se više nego što je uobičajeno „uključi“ u utakmicu, čestim ovacijama sa tribina, posebno u finišu meča, kada je trener Đorđe Teodorović pružio šansu rezervistima, od kojih je većina postigla po jedan atraktivan gol za konačnih 36:28.

REČ AKTERA

Na pres konferenciji nakon utakmice, Vladimir Jevtić bio je vrlo nadahnut:

-I prethodni put kada smo igrali u ovoj sali, proletos u plej-ofu protiv Vojvodine, proglašen sam za igrača utakmice. Izgleda da mi prija „Duško Radović“. Šalu na stranu, jer ovom utakmicom smo pokazali da se „Želja“ definitivno više ne šali. Mi nismo više ekipa koja može da igra ovako ili onako, ove poslednje utakmice pokazuju da radimo dobar posao i ponosan sam na sve nas. Očekivao sam malo veći otpor Proletera, s obzirom na onu utakmicu u Zrenjaninu i iskustvo nekolicine njegovih igrača, ali mi smo od početka postavili stvari na svoje mesto.

Stručni štab gostiju predstavljao je Goran Pekez:

-Simptomatično je to da nam se isti scenario ponavlja već drugu utakmicu zaredom. Slična situacija je bila u Beogradu protiv Zvezde, gde smo na poluvremenu imali minus šest, sada minus osam, uz četiri promašena penala i mnogo „lakih“ primljenih golova. To nismo mogli da nadoknadimo i učinimo utakmicu zanimljivijom.

Na kraju, Đorđe Teodorović je poentirao:

-Ja mislim da su gosti ušli jako u utakmicu, ali onako kako smo mi ušli-ne može bolje! Baš smo se naoštrili, bili smo jako pripremljeni, svi dueli su bili prejaki, prštalo je od snage i kvaliteta. Mi do sada nismo odigrali nijedno takvo poluvreme. S obzirom na izostanak Marka Milosavljevića, to je bio maksimum, više nije moglo! I onda smo se u poluvremenu dogovorili da tu nema više bezglavog trčanja, da ih više ne uvodimo u našu „mašinu“ da ih „meljemo“ snagom i drugo poluvreme je majstorski kontrolisano. Zahvaljujem se igračima da mogu za ovako kratak period da odigraju ovoliko mnogo dobrih utakmica. Idemo u Novi Pazar da igramo jedan lep derbi, drugi protiv trećeg. Raduje me da ćemo imati nekoliko dana da pripremimo tu utakmicu.