PRVI MEČ ŠESNAESTINE FINALA ČELENDŽ KUPA ZA RUKOMETAŠE: ŽELEZNIČAR-KARVINA 30:28 (15:15)

Niš, 16. novembra. Hala Čair. Gledalaca: 1000. Sudije: Anton Antašev i Denis Musatov (Rusija). Sedmerci: Železničar 4(1), Karvina 5(3). Isključenja: Železničar 4, Karvina 8 minuta.

ŽELEZNIČAR: Matović (1 sedmerac), Kocić (15 odbrana, 1 sedmerac), Stošić, Bojan Radivojević, Milovanović 9, Stanojević 3, Petrović, Boris Radivojević, Milosavljević 3, Spasić 3(1), A. Stojanović 7, Jevtić 4, Cvetković, Potkonjak, D. Stojanović, Pavlović 1.

KARVINA: Marjanović (12 odbrana, 2 sedmerca), Mokroš, Bruna 4, Mončka 7(2), Urbanski, Gromiko 1, Plaček, Čudoba 3(1), Uzek 4, Solak 1, Skalicki 2, Nantl, Zbranek 2, Nedoma 3, Čosik 1.

Semafor: 2:3(7), 5:6(11), 9:6(15), 12:8(19),12:12(23), 17:17(33), 23:20(43), 25:25(52), 30:26(59).

Rukometaši Železničara će na revanš meč šesnaestine finala Čelendž kupa putovati u Češku sa dva gola prednosti (30:28) u odnosu na Karvinu. To je epilog jedne vrlo kvalitetne utakmice odigrane u hali Čair, pred oko hiljadu gledalaca.

Nišlije su pružile svoju daleko najkvalitetniju partiju od početka sezone, pokazavši da su, i ekipno i individualno, značajno napredovale u prethodnih nekoliko nedelja, ali su se, fakat, namerile na izuzetno jakog protivnika, koji igra specifično i u napadu i u odbrani. U defanzivi sa kombinovanom dubokom zonom i izuzetno čvrsto, na granici dozvoljenog, a u napadu, od polovine prvog poluvremena, pa do kraja meča, sedam na šest, bez golmana. I ostaje žal što su Nišlije propustile priliku da, još u prvom poluvremenu, dva puta kazne takvu igru, promašivši prazan gol šutevima sa svoje polovine terena, jer, ili bi gosti odustali od takve igre, ili bi se domaći ohrabrili, a ovako su u nastavku meča odustali od takvih pokušaja kada bi osvojili loptu.

Baš za ta dva prazna gola, pa za još dva promašena sedmerca, ostaje žal što „Želja“ nije stekao neki dodatni gol viška. Maksimalna prednost, u nekoliko navrata, bila je plus četiri, a baš sa toliko ušlo se u poslednja dva minuta, kada du Česi uspeli da postignu dva gola i prepolove minus pred revanš 24. novembra.

U prvih 15 minuta igralo se gol za gol, s tim što su gosti stalno bili za korak ispred, a „Želja“ ih je sustizao. Evidentno je bilo da su Česi do tančina skenirali igru Železničara i da im je namera, u kojoj su uspeli, bila da odseku Spasića i Jevtića. Njih dvojica zajedno ostali su bez lopte na svojim pozicijama u prvom poluvreemenu, s tim što su Jevtića bukvalno stražarno sačuvali, na momente i preko granice dozvoljenog. Bila je to duboka zona, sa izlascima Čudobe i Solaka, a komandnu palicu u napadu Nišlija preuzeo je Aleksandar Stojanović, koji je postigao tri od prva četiri gola svog tima, a šest od svojih sedam u prvom poluvremenu.

Na 4:5, krenula je serija domaćih 5:1, koju je počeo i završio Veljko Stanojević, najpre lob udarcem iz kontre nakon dve vezane odbrane sjajnog Kocića, a onda je Spasić postigao svoj jedini gol u prvom poluvremenu, i to nakon što je uhvatio odbitak posle promašenog sedmerca. Zatim je Nemanja Milovanović, najbolji akter ove utakmice, doneo Želkezničaru prvo vođstvo na meču (7:6) nakon okruglo 13 minuta igre, Stojanović je nastavio svoju seriju, pa Stanojević pogodio nebranjenu mrežu u kontri za 9:6.

Od tada pa do kraja, gosti su igrali sa sedam igrača, odnosno dva pivota u napadu. Sve je kretalo od veterana Brune, koji je menjao pozicije u bekovskoj liniji i, poput košarkaškog plejmejkera, kreirao napade svog tima, s vremena na vreme pokušavajući šutevima sa zemlje. Krila gostiju uskakala su i iz najmanjeg ugla, a velkike probleme zadavao je pivot i kapiten Jan Uzek. Na 10:7, Spasić je imao priliku da „Želji“ prvi put donese plus četiri, ali je promašio prazan gol sa svoje polovine, isto se dogodilo Milovanoviću na 11:8, a onda je Marko Milosavljević doneo tu, ispostaviće se, maksimalnu prednost u 19. minutu.

Tada je, međutim, Nišlijama ponestalo daha, i gosti su, predvođeni levim bekom Mončkom, napravili seriju 4:0 i stigli do izjednačenja. Milovanović je sjajno gađao sa distance i vratio „Želji“ prednost (15:13), ali Nišlije primaju dva gola u poslednjem minutu i na odmor se odlazi u egalu (15:15).

Drugo poluvreme obeležio je Miroslav Kocić, koji je imao nekoliko čudesnih intervencija, a u napadu je konačno do malo daha uspeo da dođe Vladimir Jevtić, koji je sva svoja četiri gola postigao u nastavku, iznudivši i jedan sedmerac i par isključenja. Međutim, i rođeni Pančevac na golu Karvine Nemanja Marjanović ušao je u fenomenalnu seriju i gosti ponajviše njemu mogu da zahvale što će revanš dočekati sa i te kako ohrabrujućim minusom. Čitavo drugo poluvreme proteklo je tako što bi se „Želja“ odvajao na dva, tri gola (20:18, 23:20), a Karvina uspevala da izjednači (20:20, 23:23). „Pozorišna“ publika probudila se u posledih deset minuta i izvukla iz domaćih rukometaša i poslednji atom snage.

Jevtić pogađa za 26:25 i iznuđuje isključenje, Stanojević kosisti višak za 27:25, Nišlije su u odbrani „flasterisale“ Brunu, a Maro Milosavljević posle prelepog solo prodora pogađa za 28:25 u 54. minutu. Bruna je na kratko prekinuo nalet domaćih, ali onda Spasić šalje loptu preko gola iz sedmerca. Kocić je, međutim, bio zaista odličan, Milovanović je svojim devetim golom povisio na 29:26, a onda je svoj trenutak slave doživeo i Nikola Matović, odbranivši sedmerac Mončki. Na drugoj strani, Aca Stojanović je postigao svoj prvi i jedini gol u drugom poluvremenu za više nego zadovoljavajućih 30:26, međutim gosti su uspeli da smanje, a onda je Marjanović odbranio šut Milovanovića i maltene sa zemlje bacio kontru ka Zbraneku za, ispostaviće se, konačnih 30:28. „Želji“ je ostalo 20 sekundi za poslednji napad posle Teodorovićevog tajm-auta, ali je sada već prva preokupacija bila da se ta prednost dodatno ne prospe, pa se tako i završilo.

Revanš utakmica odigraće se u Češkoj u nedelju 24. novembra od 10.30 časova

REČ AKTERA

NEMANJA MARJANOVIĆ: -Utisci su pomešani, utakmica se čudno odvijala. Mislim da smo imali previše rerpekta prema ekipi Železničara, koja nam je u etapama bežala po tri, četirti gola, pa smo se mi vraćali. Jedan od ključnih momenata je bio kada smo se vratili sa 12:8 na 12:12. Ovo je sve novo za nas, mi smo došli da igramo najbolje što možemo, mi se još tražimo ove godine i možda je ovo bila jedna od najkompletnijih naših utakmica, iako je bilo i dosta loših stvari. Možda nam je pomoglo i to što je „Želja“ imao tešku utakmicu u Pančevu pre par dana, ali, fudbalskim rečnikom, čeka nas teško drugo poluvreme u Karvini.

ĐORĐE TEODOROVIĆ, ŽELEZNIČAR: -Ja bih se zahvalio ekipi Karvine na fer i korektnoj igri. Ovakve utakmice su pune naboja. Dobro je da je publika ponovo u ovom broju u hali Čair, bodrili su nas u pravim momentima, kada nam je trebala podrška. Ovo su dva „boda“ za Srbiju u evro-kupovima, a dva gola prednosti za nas pred revanš. Bio je izuzetno težak meč, dve jako dobre ekipe. Oni su u sistemu igre sa kakvim se ne susrećemo. Imali smo dva dana pripreme na treningu, znali smo šta nas čeka, ta neuobičajena odbrana, probali smo da je razbijemo i dali 30 golova, sa čime moramo biti zadovoljni, ali je jako veliki problem njihov napad sedam na šest. Igraju izuzetno iskusno sa dva pivota, imaju cenralnog igrača koji proigrava i poentira. Sada imamo sedam dana, za nas pauze, oni to nemaju. Igraju tešku utakmicu sa Plzenom, koji je lider češkog prvenstva, možda možemo tu tražiti šansu i naravno treba podići fizički nivo. Oni su, nekako, gurali sporiji, pozicioni rukomet, mi smo gurali brži, pa ćemo probati da još podignemo nivo brzine. Čeka nas težak revanš i mislim da će se igrati do poslednje lopte u Karvini.