ARKUS LIGA: PROLETER-ŽELEZNIČAR 29:27 (19:14)

Zrenjanin, 14. septembra. Kristalna dvorana. Gledalaca: 400. Sudije: Goran Kovač (Kosovska Mitrovica) i Srđan Milosavljević (Zvečan). Sedmerci: Proleter 1(1), Železničar 7(5). Isključenja: Proleter 6, Železničar 6 minuta.

PROLETER: M. Gaćinović (6 odbrana, 1 sedmerac), Knežević (3 odbrane), Šaru, Pešić, Elezović 4, Ilijin 5, Todorov 1, A. Gaćinović, Rnić 8(1), S. Terzić 1, F. Terzić, Krivošija, Mirić 5, Kanižaj 2, Radović 3, Karlaš.

ŽELEZNIČAR: Kocić (12 odbrana), Stošić, Bojan Radivojević 2, Milovanović 5(1), Ačković, Stanojević 1, Petrović, Boris Radivojević 5, Milosavljević 4, Spasić 3(3), Jevtić 2, Cvetković, Potkonjak, Stojanović 2, Pavlović 3(1).

Semafor: 1:3(5), 4:5(10), 6:6(13), 11:7(18), 19:11(28), 21:18(37), 23:22(43), 27:23(54).

Rukometaši Železničara ostali su praznih ruku na premijeri novog šampionata, pošto ih je u Zrenjaninu savladao povratnik u elitno društvo i nekadašnji vicešampion Evrope Proleter-29:27. Kada primite 19 golova za nepuno poluvreme, onda nemate šta da tražite, a gosti su ipak uspeli da dođu do šanse za izjednačenje već sredinom drugog dela igre, ali su tada, u ključnom periodu meča, postigle samo jedan gol za 12 minuta i propustile pregršt prilika za rezultatski preokret.

Nišlije su bolje otvorile utakmicu, uspešno „gurale“ loptu na crtu ka Jevtiću, vodile sa 3:1 i 4:2, praktično tek u 7. minutu promašile prvi napad, ali će se ispostaviti da će im vođstvo 5:4 u 10. minutu biti poslednje na meču. Problemi u koje su upali sa organizacijom napada protiv odbrane 5-1, sa isturenim Elezovićem, biće neuporedivo manji od onih koje su imali u odbrani, jer defanzive bukvalno nije ni bilo! Simultanku je igrao nekadašnji reprezentativac Srbije Momir Rnić, koji se jeste štedeo u odbrani, igrajući krajnjeg tamo gde su Nišlije najmanje opasne, ali je sedam od svojih osam golova postigao u prvom poluvremenu i predvodio je Zrenjanince do ogromnih 19:11 u 28. minutu. Da nevolja bude veća, „Želja“ je u tom periodu promašio i dva sedmerca, pre nego je na liniju penala stao Đorđe Spasić, koji na ovom meču nije mogao da nastupi zbog povrede primicača, i gađao je nepogrešivo do kraja, mada ga je sasvim pristojno na levom krilu odmenio Boris Radivojević.

Železničar je uspeo da smanji minus pre odlaska na odmor serijom 3:0, uz dva vezana gola Marka Milosavljevića, što je bila podloga za kakvu-takvu nadu u preokret. Kocić se razbranio i sprečio Proleter da se ponovo odlepi početkom drugog dela. U 41. minutu bilo je 23:19, a onda Boris Radivojević postiže dva vezana gola, Spasić realizuje sedmerac, „Želja“ se primakao na 23:22 i imao je kontru za izjednačenje na ulasku u 44. minut, ali je čist zicer Danila Stojanovića zaustavio golman Miloš Knežević. Kaznio je to na drugoj strani Elezović, onda gosti nisu uspeli da materijalizuju period od dva minuta sa igračem više. Pri rezultatu 25:23, Knežević je odbranio zicer i Jevtiću, Kocić bacio neuspešnu kontru za Stojanovića, Pavlović je napravio probijanje, Petrović prestup, Milovanović pogodio stativu i bilo je to previše propuštenih šansi da se uhvati novi priključak. Priitom, sudije su napravile kardinalnu grešku kada su Proleteru priznale potpuno neregularan 27. pogodak, pošto je lopta pogodila Aleksu Gaćinovića dok je ležao u golmanskom prostoru, pre nego ju je pokupio Mirić i savladao Kocića za plus četiri, što je već bio nenadoknadiv zaostatak, posebno nakon probijanja Jevtića koje je usledilo.

Železničar je u finišu samo uspeo da ublaži poraz, i to golom Milovanovića u poslednjem minutu,koji je bio njegov jedini u drugom poluvremenu, onda je čak imao i petnaestak sekundi za poslednji napad, da konačan minus učini minimalnim, ali su se gosti spetljali i ostalo je 29:27.

Reč trenera

ĐORĐE TEODOROVIĆ, ŽELEZNIČAR: -Čestitam Proleteru na potpuno zasluženoj pobedi, nadigrali su nas u prvom poluvremenu, igrali baš onako kako treba-mirno, rutinski, pred svojom publikom. Ono što nas može da raduje jeste da smo uspeli da uhvatimo potpuni priključak u drugom poluvremenu. Imali smo promašenu kontru pri zaostatku od jednog gola i posle toga nije bilo snage da se ponovo vratimo. Veoma mi je drago da je Proleter ponovo u Superligi i to je jedna od najvažnijih stvari koje se dešavaju u srpskom rukometu, da se ti veliki centri vraćaju na veliku scenu. Kolega Obradović radi fenomenalan posao, tu su igrači koji su igrali u repreentaciji, Bundes ligi i to je jedini način da se podigne srpski rukomet. Žao mi je što mi nismo mogli da se predstavimo u boljem svetlu, ali sam siguran da će ovi mladi igrači napredovati iz nedelje u nedelju i da ćemo opravdati očekivanja koja u Nišu imaju od nas.

LJUBOMIR OBRADOVIĆ, PROLETER: -Nezgodna utakmica, prva po povratku u ligu. I mi, kao i „Želja“, imamo mladu ekipu, sa dva iskusna igrača. Mislim da smo prikazali dobru utakmicu, uz možda previše grešaka, ali to je mladost. Svaka čast Nišlijama što su nas stigli, nisu se predali pred kraj prvog poluvremena. Dobro je da su nam gostovali sada, jer će sigurno biti mnogo ozbiljniji u nastavku prvenstva. Hoću da pohvalim mog kolegu Teodorovića, koji je vratio metaloplastiku u SEHA ligu i očekujem da uradi veliki posao i u Nišu.