SUPERLIGA ZA RUKOMETAŠE: ŽELEZNIČAR-METALOPLASTIKA 36:35 (18:18)

Niš, 3. aprila. Sala OŠ „Dušan Radović“. Gledalaca: 600. Sudije: Goran Kovač (Kosovska Mitrovica) i Srđan Milosavljević (Zvečan). Sedmerci: Železničar 7(4), Metaloplastika 5(4). Isključenja: Železničar 10, Metaloplastika 4 minuta.

ŽELEZNIČAR: Stošić (3 odbrane, 1 sedmerac), Kocić (2 odbrane), Milovanović 1, Sretenović 7, Mađar, Vejin 7, Milosavljević 2, Živković 1, Spasić 1, Gorela 2, Marković 7(4), Jevtić 1, Kljajić 1, Pižurica, Pavlović 2, Babić 4.

METALOPLASTIKA: Budović (1 odbrana), Jandrić (4 odbrane, 1 sedmerac), Bomaštar, Vorkapić 5, Pisarić 1(1), A. Babić, Došen, Đukić 9, Mićić, Matičić 4(3), Todorović, Rašić, Gojković 4, Milić 6, Trkulja, D. Babić 6.

Semafor: 1:4(5), 8:10(14), 13:13(20), 15:18(27),20:18(31), 22:22(36), 28:27(46), 33:30(52), 35:34(60).

Neupućen je, ili naivan, svako ko je pomislio da može biti lakše, iz mnogo razloga. Na kraju, „Želja“ je probio led „na mišiće“ i, baš onoliko teško i napeto koliko pokazuje konačnih 36:35, ostvario pobedu na startu plej-ofa Superlige.

Baš kao što reče Veselin Vujović u najavi, mladim igračima rastu krila kada su rasterećeni, i upravo tako su gosti iz Šapca, u čijoj ekipi vrvi od talenta, započeli utakmicu. Nakon pet minuta igre, na semaforu je pisalo 1:4, a da je golman Metaloplastike Todor Jandrić već odbranio „zicer“ Jevtiću i dva sedmerca Markoviću i Spasiću! Posledično, uvukla se nervoza u redove domaćih, koji su, mic po mic, hvatali ritam u napadu, ali je kroz odbranu duvala promaja, a golmani nisu pipali loptu. U maksimalno brzoj igri, raspucali su se Borivoje Đukić i Milan Milić, a ravnotežu je, na drugoj strani, držao Stevan Sretenović, koji je zaigrao na reprezentativnom nivou, postigao pet od svojih sedam golova još u prvom poluvremenu, često kreirao igru sa pozicije levog beka i na kraju je proglašen najboljim igračem utakmice.

Metaloplastika je stalno bila za korak ili dva ispred, Vujović je na 11:13 bio veoma oštar na tajm-autu, Ante Babić je bio efikasan (sva četiri pogotka u prvom poluvremenu), Milosavljević napravio nekoliko odličnih poteza, a baš nakon što je Kocić zabeležio prvu odbranu na utakmici, tek u 20. minutu, Nišlije su prvi put izjednačile-13:13. Međutim, ubrzo je Živković postao treći igrač Železničara koji maši sedmerac, a serijom 3:0 Metaloplastika dolazi do 17:14.

Uključila se i publika u meč, izazvala i nešto čvršću igru niških rukometaša u odbrani, pa „Želja“ ne prima nijedan gol iz igre u poslednjih osam minuta prvog poluvremena, poravnava na 18:18, čak je Živković promašio prazan gol sa svoje polovine za prvo vođstvo, neposredno pred odlazak na veliki odmor.

Što nisu tada, domaći su uradili početkom drugog poluvremena, „piruetom“ Pavlovića i kontrom Spasića odlaze na 20:18, i sve do pred kraj meča rezultat se kretao između dva gola viška za „Želju“ i nerešenog ishoda. Vejin je igrao odlično napadačko poluvreme, ali je zaradio dva isključenja, a ono drugo je izazvalo buru nezadovoljstva u publici. Onaj broj gledalaca u Čairu bi bio minoran, ali je u školskoj sali u Duvaništu iskreirao pravu domaćinsku, „vrelu“ atmosferu.

I dalje je bilo mnogo grešaka u odbrani Nišlija, posebno su teško izlazili na kraj sa svojim doskorašnjim saigračem pivotom Dejanom Babićem. Na 31:29 u 50. minutu, Stošić je odbranio sedmerac Pisariću i bila je to, baš kao i u prvom delu, prva intervencija domaćih čuvara nreže. Na drugoj strani, Vejin je odveo Železničar prvi put na plus tri. Ali čak ni na 34:31 u 58. minutu nije bio kraj uzbuđenjima.

Uspeli su domaći rukometaši maksimalno da zakomplikuju završnicu, imali su napad za plus četiri posle tajm-auta, ali su se spetljali, na drugoj strani Đukić je pogodio iz „cepelina“. Marković je „suvim listom“ popeo na 35:32 na 80 sekundi pre kraja, ali Babić ekspresno smanjuje, a onda Vorkapić, na ulasku u poslednji minut, posle greške Živkovića, približava Metaloplastiku na 35:34. Pavlović je zabio za plus dva, ali Železničar opet prebrzo prima gol, no vremena za preokret nije bilo, Marković je bacio loptu u vis i pao je kamen sa srca svima kojima je u tom srcu „Želja“...

REČ TRENERA

Posle meča, trener Metaloplastike Đorđe Teodorović čestitao je domaćinu na pobedi:

-Pobeda je zaslužena, utakmica fer i korektna. Ostaje žal što nismo igrali u prilagođenim uslovima za ovakvu partiju kakva je viđena na terenu. Kada je moja ekipa u pitanju, raduje da smo parirali jednom od kandidata za titulu i vidimo prostor za napredak. Pogotovo pred kraj prvog poluvremena, kada smo imali punu kontrolu, pa izgubimo mirnoću i dozvolimo Železničaru da na odmor ode sa nerešenim rezultatom, ali to je cena naše mladosti. Ide nam brzo gostovaje Partizanu i dobro je što je tako brzo, dok smo u punom naponu, da probamo da osvojimo prve bodove.

Na drugoj strani, Veselin Vujović imao je šta da zameri svojoj ekipi:

-To što smo mi na papiru favoriti, treba da dokažemo na terenu. Jedno je to što imamo sastav, ime ili ambicije. Nama je Metaloplastika pokazala kako se igra i sada nemamo nikakav argument da ćemo ih pobediti u Šapcu. Oni su možda zaslužili i više, možda je nerešen rezultat bio i najrealniji. Odlično su ukompovani. Ali, večeras je za vrhunski rukomet nedostajao učinak golmana na obe strane. Rezultat 36:35 govori o tome da su napadi bili efikasni i brzi, ali golmanske odbrane, koje rukomet čine atraktivnim sportom, izostale su sa obe strane. Jandrić je na početku držao svoj tim, ni naše penaldžije nisu bile sjajne, ali u drugom je ušlo sve što je išlo u okvir gola na obe strane. Šta ja tu mogu da uradim? Imam Kocića, golmana sa visokim rejtingom i nadam se da će to biti bolje. Već u nedelju nas čeka izuzetno teško gostovanje Dinamu. Sa ovakvom igrom, tačnije čvrstinom u odbrani i učinkom na golu, ne možemo se smatrati favoritima u Pančevu.