Niš, 2. septembra. Hala Čair. Gledalaca: 400. Sudije: Marko Cvetković i Dejan Spasić (Niš). Sedmerci: Železničar 5(3), Partizan 2(2). Isključenja: Železničar 8, Partizan 8 minuta.

ŽELEZNIČAR: Zlatanović (7 odbrana), Gemaljević (4 odbrane), Lazić, Spasić 4, Mirić, Laković, Milošević 2, Mađar, Vučković 3(2), Barjaktarević 1, Jevtić 5, Mitić, Petković 3(1), Krsmančić 5, Milutinović.

PARTIZAN: Milosavljev (18 odbrana, 2 sedmerca), Stanojlović, Trnavac, Jokić 2, Živković 5(2), Radovanović, Pavlović, Milenković 3, Boris Radivojević, Mikić, Pižurica 1, Bojan Radivojević, Jugov, Stevanović, Ivanović 5, Glendža 6, Maksić.

Semafor: 1:2(6), 5:2(14), 9:5(22), 12:10(27), 12:13(31), 17:17(47), 20:21(54).

Muški rukomet se vratio u Niš. I to, na velika vrata. Koliko ga je bila željna ovdašnja publika, pokazuje činjenica da je, uprkos tome što je u isto vreme odbojkaška reprezentacija Srbije igrala polufinale Evropskog prvenstva, a fudbalska jednu od odlučujućih utakmica za plasman na Svetsko prvenstvo, uprkos, dakle, TV prenosu oba ta meča, na prijateljski susret sa Partizanom došlo preko 400 gledalaca, među njima i najuže gradsko rukovodstvo, ali i par desetina „grobara“, koji su sve vreme pesmom podržavali crno-bele rukometaše.

Floskula da je rezultat u prijateljskim utakmicama manje važan već je izlizana, ali, ovog puta, jako je bitno da je „Želja“ uspeo da pobedi Partizan (23:22). U svojoj prvoj utakmici, igrači koji su se pre par nedelja međusobno tek upoznali i krenuli od nule, savladali su ekipu koja iza sebe već ima par zajedničkih sezona, a ovog leta i učešće na ozbiljnom turniru u Kanjiži, što pokazuje koliko je kvalitetan posao uradio do sada trener Joška Petković, za manje od 30 dana treniranja. Naravno, pravo uigravanje tek sledi, posebno idućeg vikenda, tokom već zakazanih, međunarodnih provera u Makedoniji, ali neki zaključci već su se sami ponudili nakon premijere protiv Partizana.

Trener Petković šansu je ukazao četrnaestorici igrača, mada je najveći teret iznela postava sa Spasićem na levom krilu, Jevtićem na pivotu, bekovska trojka Milošević-Krsmančić-Petković, dok su na desnom krilu minutažu podelili Laković i Barjaktarević, uz značajnu ulogu Mađara i Vučkovića u odbrani, s tim što je ovaj drugi bio uključen i u ofanzivni deo igre. U prvih deset minuta samo po dva gola na obe strane, dominirali su golmani Zlatanović i Milosavljev. Serijom 4:0, „Želja“ se odvojio na 5:2, primio je samo jedan gol iz igre u prvih 13 i po minuta. Nišlije su najveću prednost imale u 22. minutu (9:5), Spasić je bio vrlo precizan-postigao tri od svoja četiri gola u prvom poluvremenu, Krsmančić je sasvim solidno dirigovao igrom ekipe, Petković je dva puta odapeo sa distance kada ekipa nije imala rešenja u napadu, ali su domaći u finišu prvog poluvremena potpuno popustili. Trener Petković tražio je tajm-aut kako bi ekipa izvela poslednji napad za plus dva, ali je Milosavljev dva puta izlazio kao pobednik iz duela sa Vučkovićem, pa je Živković u kontri poravnao na 12:12 pred odlazak na odmor.

Koliko se izjednačena borba vodila u nastavku meča, dovoljno govori podatak da je vođstvo Nišlija od 15:13 bilo jedino bilo kojeg od timova veće od jednog gola razlike, sve do poslednja dva minuta susreta. Potencijalni reprezentativac Dejan Milosavljevčinio je čuda na golu gostiju, imao 11 uspešnih intervencija u drugom poluvremenu, ali „Želja“ nije odustajao od čvrstine u odbrani, iako su mu bekovi Glendža i Ivanović zadali dosta problema, a Vladimir Jevtić je na crti bio najznačajnija karika u napadu (imao samo jedan promašaj iz igre, iznudio tri sedmerca, četiri od svojih pet golova postigao u drugom poluvremenu).

Rasplamsala se borba u završnici meča, na nivou prave, takmičarske utakmice. Partizan je poveo sa 21:20 u 54. minutu, ali su Nišlije do kraja primile samo još jedan gol, i to 20 sekundi pre isteka vremena. Jevtić je izjednačio, Spasić pogodio iz kontre za 22:21, tačno na tri minuta pre kraja. Živković je promašio sa krila, a na drugoj strani Krsmančić i Glendža zaradili su obostrano isključenje. Posle serije svojih promašaja, Milošević je konačno pogodio za 23:21, na ulsaku u poslednji minut, pa je Milenković uspeo samo da ublaži poraz svog tima i postavi konačnih 23:22.