SEHA GAZPROM RUKOMETNA LIGA: ŽELEZNIČAR-MEŠKOV BREST 30:32 (15:19)

Niš, 11. septembra. Hala Čair. Gledalaca: 400. Sudije: Dimitar Mitrevski i Blagojče Todorovski (Makedonija). Sedmerci: Železničar 1(1), Meškov Brest 2(2). Isključenja: Železničar 12, Meškov Brest 4 minuta.

ŽELEZNIČAR: Mihaljević (2 odbrane), Stošić (7 odbrana), Milovanović 3, Stretenović, Mađar, Vejin 8, Milosavljević 1, Spasić, Savić 2, Babić, Jevtić 4, Damjanović 4, Kljajić 3, Banduka 1, Knežević 2, Pavlović 1(1).

MEŠKOV BREST: Babko (1 odbrana), Korsak (9 odbrana), Harok, Budzeika 3, Jahčanka 4, Bačko 5, Ameliančuk, Baranau 8, Datčuk, Močalov 1, Derafejeu, Korsak, Selviasjuk 7(2), Tamašuk, Kuran 3, Kalistau.

Semafor: 5:3(8), 8:6(13), 9:11(18), 11:15(23), 15:20(31), 22:24(39), 25:26(46), 25:29(53), 30:31(58).

Ne ide, pa ne ide. Rukometaši Železničara novim porazom zaokružili su prvi takmičarski ciklus, od pet utakmica u 15 dana, iz koga su izašli sa sva tri poraza u SEHA ligi i eliminacijom iz EHF kupa.

Ni to što su odigrali neke od svojih najboljih minuta ove sezone i što su, konačno pokazavši „zube“ u odbrani u drugom poluvremenu, podigli publiku na noge, nije im bilo dovoljno da ne izgube od druge ekipe beloruskog velikana Meškova iz Bresta, koji je u Niš doputovao bez svojih glavnih zvezda i trenera Manola Kadenasa. Mora se napomenuti i to da je niška ekipa stigla sa napornog puta u četiri sata ujutro, na dan ovako zahtevne utakmice, pa, jasno je, nije mogla biti u optimalnom stanju za igru.

Trener Veselin Vujović načinio je neke ozbiljnije rezove u sastavu, iz koga je potpuno izostavio do sada standardne Stefana Jankovića, Marka Ćeranića i Miloša Lazića. Za „Želju“ je konačno debitovao oporavljeni Predrag Vejin i odmah pokazao koliko je nedostajao ekipi na startu sezone, a veći deo utakmice na golu se našao još jedan debitant, kadetski reprezentativac Darko Stošić. I u startnoj postavi Vujović je “promešao karte“, verovatno čuvajući neke svoje važne adute, poput Spasića, Sretenovića, Jevtića, Kneževića, pa i Vejina, za period meča u kome je njegov tim obično padao u svim prethodnim duelima od početka sezone.

Međutim, Železničar od već ustaljene „matrice“ nije odstupao. Vodio je do rezultata 9:8 u 16. minutu, a onda „pao“. Videli smo na početku taktičko nadmudrivanje dvojice trenera, oba tima probala su sa odbranom 5-1. Nišlije su, uz po dva gola Savića i Damjanovića, povele sa 5:3. Milosavljević je debitovao pred niškom publikom i našao se na poziciji organizatora igre, Acko Pavlović prvi put u startnoj postavi, a ubrzo smo i krilnog igrača Aleksu Kljajića videli na poziciji desnog beka.

Koristeći dva minuta sa igračem više, zbog drugog isključenja Jove Damjanovića, gosti serijom 3:0 preokreću na 11:9, nateravši Vujovića da zatraži tajm-aut. Gosti su pokazali zavidnu uigranost, Maksim Baranau je na desnom krilu bio nepogrešiv i opravdao je epitet trenutno prvog strelca lige, a bekovi Budzeika i Bačko su koristili propuste u domaćoj odbrani, pa je u 23. minutu na semaforu pisalo 11:15. Na 15:18 „Želja“ se odbranio, ali ga je presekao „lažni poziv“ na tajm-aut, pa je još jedan u nizu njegovih napada presečen, a Budzeika šalje loptu u prazan gol za konačnih, pri odlasku na odmor, 15:19.

Meškov je početkom drugog poluvremena stekao maksimalnih pet golova prednosti i čuvao ih nekih sedam, osam minuta, da bi Železničar konačno uspeo da ubrza igru, postigne par golova iz polukontre, jedan čak, preko Banduke, i iz kontre. Sjajni Predrag Vejin povukao je ekipu, ostao na terenu i posle bolne grimase nakon jednog doskoka na tek oporavljeni zglob u 39. minutu. Jevtić se dobro snašao u dva napada, domaći su smanjili na gol minusa (24:25 i 25:26), tačno na sredini drugog dela igre imali i napad za izjednačenje, ali Knežević je pogrešio i sevnula je kontra preko neumoljivog Baranaua. Onda stativu pogađa Sretenović,Kuran, na drugoj strani, pogađa iz deveterca niskim šutem, onda je neverovatni Baranau još jednom precizan i rival se ponovo „odlepio“-25:29 u 53. minutu.

„Želja“ je imao snage da se još jednom primakne, golovima Kljajića prilazi na 29:30 u 57. minutu, kasnije i na 30:31 pogotkom Vejina, no arbitri sude sedmerac, koji koristi Selvasjuk. Na manje od minuta do kraja Vujović traži tajm-aut, odigrana je dobra akcija, ali udarac Kneževića brani Babko i poslednja šansa otišla je u nepovrat.

PRES KONFERENCIJA

VESELIN VUJOVIĆ, ŽELEZNIČAR: -Čestitam ekipi Meškova na zasluženoj pobedi. Situacija je još uvek takva da Meškov može da igra sa drugom ekipom i da je ona i dalje dovoljno kvalitetna da nas pobedi, i nas i Izviđač. Stojim iza onoga što sam već rekao, nisam niti prorok, niti najpametniji, ali pravi rukomet je daleko od Srbije u ovom trenutku. Koliko ćemo postići do kraja ostaje da vidimo, ali na nama je da radimo i nadam se boljim danima.

ANDREJ MOČALOV, MEŠKOV: -Znali smo da je naš protivnik imao težak i dug put posle eliminacije u EHF kupu. Naš plan je bio jednostavan, da igramo jaku odbranu i puno trčimo, postignemo što više lakih golova. U tome smo uspeli, drago mi je da smo pobedili. Veliko hvala našim domaćinima na srdačnom prijemu u Nišu.